Jdi na obsah Jdi na menu
 


Komunitní setkání k zámku 2015

V neděli 28. června 2015 proběhlo z iniciativy pracovníků místního projektu Pracovní návyky Fondu dalšího vzdělávání, pod vedením komunitního koordinátora Mgr. Mikuláše Tichého, a díky zájmu veřejnosti a vstřícnosti vlastníka, tedy města Toužimi, a také podpoře Infocentra Toužim, další komunitní setkání k problematice oživení toužimského zámku. Cílem setkání bylo představit výsledky předchozího setkání a pokusit se je realizovat. Proto bylo zvoleno setkání přímo na nádvoří zámku za účasti starosty města Toužimi p. Alexandra Žáka.

Na programu setkání byly zajímavé přednášky z historie zámku i Toužimi (přednášel PhDr. Petr Meduna Ph.D., historikz Archeologického ústavu AV ČR, Praha, v. v. i.), o stavebním vývoji zámku (přednášel p. Jiří Schierl), k problematice památkové péče (přednášel Mgr. Jakub Chaloupka z loketského pracoviště Národního památkového ústavu), možnostem vyžití památkového objektu z hlediska udržitelného rozvoje (Ing. arch. Jana Langeová z Ateliéru L) a také představení nápadů na oživení zámku a diskuse k tomuto tématu. Součástí akce bylo také sousedské pohoštění účastníků. Pro děti bylo připraveno malování na plátna, která budou zavěšena do rozbitých oken Dolního zámku. Akci přálo počasí i zájem lidí, těch přišlo na nádvoří zámku kolem 60.

Jedním z cílů setkání mělo být také zajištění pokračování nastartovaných aktivit a jejich zdárná realizace. K tomu je ovšem potřeba šikovných organizátorů z řad místních zájemců. Ti se však zatím nenašli.