Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na zámku konečně zahájeny první záchranné práce

27. 9. 2010

Město Toužim zahájilo v srpnu první práce na stavebním zabezpečení zdevastovaného zámku. Začala tam, kde před tím skončili zloději, tedy rozebíráním zbývající měděné krytiny na střeše Dolního zámku. Kov byl prodán do sběru a výtěžek toho legálního "lupu" posloužil na úhradu jeho "vytěžení" a položení "provizorní" lepenkové krytiny. Tyto práce byly spolufinancovány dotací. Další práce započaly napodzim, kdy se započalo s vyřezáním náletů a odklízením odpadu a sutě z nádvoří.

Začínají se rozbíhat i první přípravné projektové práce, jako první bude vypracována aktualizace zaměření a stavebně historického průzkumu.  

Objekt by měl být poté zabezpečen proti vstupu bezdomovců a další individíí, které dále okupují a devastují celý objekt. Dosud není ani zřejmé, kdo z města za objekt vlastně odpovídá a zda jej spravuje konkrétní osoba.

Návrhy a nabídky na alespoň sezonní zpřístupnění části objektů nebyly ze strany města akceptovány a tak byl zámek zavřený i během letošních EHD - Dnů evropského dědictví.

Podle vyjádření vedení města bude osud zámku řešit až nové zastupitelstvo po říjnových volbách. 

 

Náhledy fotografií ze složky Aktuální dění na zámku